Jiný pohled na cholesterol - špek

 

Některé věci nám reklama už vysvětlila. Třeba že tuky jsou největší nepřítel lidstva.

 

Určitě jste slyšeli, že "cholesterol je po rakovině největší nepřítel lidstva". Jistě dobře víte, že "zvýšená hladina cholesterolu představuje jeden z nejrizikovějších faktorů aterosklerózy a jejích komplikací: například srdečního infarktu, cévní mozkové příhody nebo nedokrevnosti dolních končetin".  Na nic nečekejte a pospíchejte k doktorovi. Běda jestli vám v krvi najde víc než 5,5 mmol/l. To už jste marodi. Máte nemoc - hypercholesterolémii. Vůbec nevadí, že jste se do té doby cítili dobře. Právě tím je cholesterol zrádný. Nebolí, nijak se neprojevuje, jen zákeřně čeká na vhodnou příležitost. Vás už ale nedostane. Udělali jste důležitý krok pro záchranu zdraví.

 

První přijde na řadu dieta. Dozvíte se, že nesmíte skoro vůbec mastit. A když, tak jen tuky "lihgt". Z jídelníčku škrtnete vnitřnosti, špek, sádlo, uzeniny, sladkosti, ořechy, šlehačku, tučné sýry a vůbec všechno, co vám do té doby chutnalo. Drobný problém je, že vám to nejspíš nebude moc platné.

 

Přišel na to už Ancel Keys, hygienik z Minnesotské univerzity v USA, který v roce 1982 zveřejnil výsledky obří studie, jež sledovala vliv stravy na snížení rizika cévních chorob. Vyšetřeno bylo 360 000 mužů. Lékaři jim léčili tlak, odvykali je kouřit, ordinovali přísnou dietu. Přestože se podařilo snížit množství tuků ve stravě o čtvrtinu, cholesterol klesl jen o 5%. A především se nepotvrdil předpoklad, že za epidemii srdečních chorob může jen nezdravá strava a cholesterol. Když ale nejde vysvětlit počet infarktů stoupajícím množstvím tuků v jídle, pak jim nemůže omezení příjmu tuků ani zabránit. (Tím samozřejmě neříkáme, že konzumovat bůček, hranolky a knedlo-vepřo-zelo každý den je ten správný přístup k životosprávě.)

 

Zpráva o tom, že cholesterol nemusí být hlavní příčinou srdečních chorob, se nehodila do krámu farmaceutickým firmám. Keysova studie byla "zapomenuta". Světlo světa spatřily studie šité na míru výrobcům léků. Cílem bylo přesvědčit veřejnost, že cholesterol zabíjí. Podařilo se. Strach ze smrti lidi nahnal do ordinací. Nastala éra posedlosti měření jeho hladiny. Fibráty a statiny se staly nejprodávanějšími léky v dějinách. Jen ve Spojených státech amerických je bere 13 milionů lidí. V roce 2006 vynesly výrobcům astronomických 27,8 miliardy dolarů. Skvěle se jim daří také u nás. Užívá je skoro milion Čechů a v žebříčku léků suverénně vedou. Jak je potom možné, že na srdce ještě vůbec někdo stůně?

 

Možná za to může NNT, anglická zkratka pro "  the number needed to treat". Statiny ho totiž mají vyšší než 100. To číslo znamená počet lidí, kteří je musejí brát, aby jeden nedostal infarkt. Jinými slovy: 99 lidí je užívá zbytečně. A to některé studie dokonce uvádějí NNT 250. Stojí takový výsledek za bolesti břicha, průjmy, zvracení, vypadávání vlasů, alergie, nespavost, únavu, poruchy erekce a poškození svalů, tedy vedlejší účinky proticholesterolových léků? "Vše nad NNT 50 je sázka do loterie. Nikde není psáno, že vyhrajete," říká profesor Nortin M. Hadler z americké Univerzity Severní Karolína. "Z výzkumů plyne doporučení, aby se na cholesterol nebral zřetel," přidává se jeho kolega Rodney A. Hayward z Michiganské univerzity. Snižování cholesterolu zdravým lidem podle něj k ničemu nevede. Jen k potížím. Moc velký ale není jejich přínos ani pro pacienty, kteří srdeční příhodu už mají za sebou. Mnohem lepším lékem pro ně je pravidelný pohyb. To by ale obchodníci s nemocemi přišli zkrátka. Vypadá to, že jsme jim skočili na pěkně mastný cholesterolový  "špek".

 


Zdroj:
MUDr. Jan Hnízdil, Centrum komplexní péče Dobřichovice pro Lidové noviny